Ledamöter

Svenska Dryckesakademien har 24 ledamöter:

  1. Anders Öhman (utbildning), BORRBY
  2. Claes Wernerson (öl och brännvin), VARA
  3. Johan Thorslund (trätunnor), HÖGSJÖ
  4. Johan Swahn (drycker i handeln), STOCKHOLM
  5. Murat Sofrakis (vin), KLAGSHAMN
  6. Janne Schaffer (drycker i musiken), STOCKHOLM
  7. Paulina Rytkönen (drycker som reseanledning), RÖNNINGE
  8. Lena Ryberg-Ericsson (fruktdrycker), KÖPING
  9. Martin Ragnar (berättande), VENDELSÖ
  10. Kenneth M. Persson (dricksvatten), MALMÖ
  11. Matilda Nyström (sommelier – svenskt perspektiv), GÖTEBORG
  12. Anna Henning Moberg (drycker och hållbarhet), STOCKHOLM
  13. Hannes van Lunteren (dryckesinnovation och företagsutveckling), KÄVLINGE
  14. Kajsa Leander (alkoholfria drycker), BERGA
  15. Erika Lagerbielke (dryckeskärlens form och funktion), STOCKHOLM
  16. Cissi Lingerud (växtbaserade mejeridrycker), KARLSHAMN
  17. Jan-Anders Jarebrand (bärdrycker), BRÄCKE
  18. Jens Heed (drycker och politik), TÄBY
  19. Jens Dolk (dryckerna och medierna), STOCKHOLM
  20. Stefan Eriksson (råvaror och smak), STOCKHOLM
  21. Lena Engelmark Embertsén (vilda smaker), MELLÖSA
  22. Paula Eriksson (dryckeskommunikation och storytelling), STOCKHOLM
  23. Ingrid Leffler (spritdryckernas historia), STOCKHOLM
  24. Hanna Tunberg (mat- och dryckesarkeologi), HÖRSNE

Seniorledamöter:

Ledamöter

Svenska Dryckesakademien har 24 ledamöter:

  1. Anders Öhman (utbildning), BORRBY
  2. Claes Wernerson (öl och brännvin), VARA
  3. Johan Thorslund (trätunnor), HÖGSJÖ
  4. Johan Swahn (drycker i handeln), STOCKHOLM
  5. Murat Sofrakis (vin), KLAGSHAMN
  6. Janne Schaffer (drycker i musiken), STOCKHOLM
  7. Paulina Rytkönen (drycker som reseanledning), RÖNNINGE
  8. Lena Ryberg-Ericsson (fruktdrycker), KÖPING
  9. Martin Ragnar (berättande), VENDELSÖ
  10. Kenneth M. Persson (dricksvatten), MALMÖ
  11. Matilda Nyström (sommelier – svenskt perspektiv), GÖTEBORG
  12. Anna Henning Moberg (drycker och hållbarhet), STOCKHOLM
  13. Hannes van Lunteren (dryckesinnovation och företagsutveckling), KÄVLINGE
  14. Kajsa Leander (alkoholfria drycker), BERGA
  15. Erika Lagerbielke (dryckeskärlens form och funktion), STOCKHOLM
  16. Cissi Lingerud (växtbaserade mejeridrycker), KARLSHAMN
  17. Jan-Anders Jarebrand (bärdrycker), BRÄCKE
  18. Jens Heed (drycker och politik), TÄBY
  19. Jens Dolk (dryckerna och medierna), STOCKHOLM
  20. Stefan Eriksson (råvaror och smak), STOCKHOLM
  21. Lena Engelmark Embertsén (vilda smaker), MELLÖSA
  22. Paula Eriksson (dryckeskommunikation och storytelling), STOCKHOLM
  23. Ingrid Leffler (spritdryckernas historia), STOCKHOLM
  24. Hanna Tunberg (mat- och dryckesarkeologi), HÖRSNE

Seniorledamöter: